Google Analytics Individual Qualification – passed

Ufff… ciężkie bywały te ostatnie dni. Sprawy rodzinne, przygotowania do testu, mundial, upał. Ale w końcu znalazłem dłuższą chwilę spokoju, kartę kredytową i przystąpiłem do testu Google Analytics Individual Qualification.

Google Analytics Individual Qualification to certyfikat potwierdzający naszą znajomość systemu Google Analytics, czyli narzędzia do analizy statystyk serwisów WWW.

Z natury jestem skąpy, więc chciałem się dobrze przygotować. Jedno podejście kosztuje 50$. Lepiej więc poświęcić nieco więcej wieczorów. Gdyby jednak powinęła nam się noga (próg zaliczenia to 80%) po 14 dniach możemy ponownie przystąpić do testu.

W zasadzie wszystko co potrzebne do zdania testu znajdziemy po adresem Uniwersytetu Konwersji Google. Liczne prezentacje flash pokazują nam Google Analytics od podstaw po nieco bardziej zaawansowane rzeczy. Oczywiście dobrze jest mieć pod ręką konto GA z przynajmniej jedną stroną internetową, na której będziemy testowali to czego uczymy się w czasie przeglądania slajdów.

Do testu możemy przystąpić w test center. Test składa się z 70 pytań zamkniętych pojedynczego lub wielokrotnego wyboru. Na test mamy 120 minut. Możemy wstrzymać test dowolną ilość razy (np. na spacer z psem) ale musimy go dokończyć w ciągu 5 dni. Większość pytań jest bardzo podstawowa. W moim teście natknąłem się na raptem kilka pytań typu case-study, czyli np. mamy taką stronę z takimi i takimi ustawieniami, dlaczego coś nie działa. Test jest po angielsku i mimo że władam tym językiem w stopniu zaawansowanym to czasami miałem pewne wątpliwości – na zasadzie „co autor miał na myśli”. Zdarzało się, że do postawionego tak a nie inaczej pytania pasowało więcej odpowiedzi niż regulamin przewiduje albo odpowiedź zależna była od tego co autor miał na myśli lub jak ja coś rozumiałem. To jednak sporadyczne przypadki. Generalnie każdy kto korzysta z GA więcej niż w podstawowym zakresie i przerobi kursy powinien dać sobie radę. Certyfikat nie jest może dowodem jakiegoś „super-zaawansowanego” poziomu wiedzy (przynajmniej moim zdaniem), ale potwierdza że wiemy co to jest GA i z czym się to je. No i zawsze to dodatkowa pozycja w CV ;)

Trafił mi się spokojny wieczór, bez przerywników. Skończyłem test po ok. 90 minutach a resztę czasu przeznaczyłem na pytania, które z różnych powodów budziły moje wątpliwości. Zdałem na jedyne 94%. Przyznam się, że jestem zawiedziony swoim wynikiem. Ale za to mam motywację do dalszej pracy i nauki. Następnym razem będzie lepiej :)

PS. Na potwierdzenie.

krl

taki tan zwykły gość ;)

Możesz również polubić…

Masz coś do powiedzenia? Dawaj...