Nasza-klasa.pl -> nk.pl – zmiany w regulaminie kością niezgody

Głośno ostatnio o zmianach w nasza-klasa.pl. Od jakiegoś czasu portal zmienia swoje oblicze a kilka dni temu zrobił duży krok w kierunku przeistoczenia się z witryny łączącej ludzi ze szkolnej ławy w bardziej ogólny portal społecznościowy. Zasadnicza zmiana kosmetyczna w postaci nowej nazwy („nk”) i wprowadzone już wcześniej nowe hasło („miejsce spotkań”) i krótka domena nk.pl to pikuś w porównaniu z burzą jaka rozpętała się po wprowadzeniu nowego regulaminu.

Od kilku dni każdy kto zaloguje się na stronę musi zaakceptować nowy regulamin serwisu. Tym co najbardziej niepokoi internautów jest udzielenie portalowi nk.pl niewyłącznej licencji na wykorzystanie naszego wizerunku. Fragment poniżej (pogrubienie dodane przeze mnie):

„(…) wyrażam zgodę na nieodpłatne przetwarzanie i wykorzystanie przez spółkę „Nasza Klasa Sp. z o.o.”, z siedzibą we Wrocławiu, przy ul. gen. J. Bema 2 (dalej również: „Spółka”) mojego zdjęcia głównego (w tym wizerunku) umieszczonego w ramach portalu prowadzonego pod adresem nk.pl (dalej również: „Serwis”) wraz z imieniem, nazwiskiem lub pseudonimem w celu umożliwienia prawidłowego i pełnego funkcjonowania świadczonych przez Spółkę usług lub funkcjonalności, jak również w celach reklamowych Spółki i jej kontrahentów, w ramach Serwisu lub poza Serwisem, w szczególności realizując cel społecznościowy. Udostępnione przeze mnie dane osobowe, wizerunek będą chronione przez Spółkę z zachowaniem najwyższej staranności, a w szczególności nie zostaną bezprawnie przekazane przez Spółkę podmiotom trzecim.”

Wynika z tego, że portal może użyć mojego zdjęcia z wakacji, na którym bawię się psem w celu zrobienia z niego billboardu i rozwieszenia go w całej Polsce. Jeśli nam się takie działanie nie spodoba to najprawdopodobniej możemy się pocałować w cztery litery bo przecież udzieliliśmy portalowi niewyłącznej licencji.

Podobnie ma się sprawa z wszelkimi innymi danymi publikowanymi na portalu. Udzielamy licencji także na wpisy na śledziku, komentarze na swoim i cudzym profilu, generalnie na wszystko co umieszczamy w portalu. Jest to wciąż naszą własnością, ale akceptując nowy regulamin pozwalamy portalowi z tego korzystać ile wlezie. Mówi o tym ten oto fragment regulaminu:

ART. 6 PRAWA AUTORSKIE

Użytkownik poprzez umieszczenie Danych, w szczególności wizerunku, materiałów lub wypowiedzi na Koncie własnym lub innego Użytkownika udziela NK niewyłącznej licencji na wykorzystywanie, utrwalania w pamięci komputera, zmienianie, usuwanie, uzupełnianie, wykonywanie publiczne, wyświetlanie publiczne, zwielokrotnianie i rozpowszechnianie (w szczególności w Internecie) tych Danych.

Można więc pokusić się o tezę, że nasza prywatna opinia na jakiś temat (jeśli oczywiście można uznać za prywatną wypowiedź na portalu społecznościowym) może być dowolnie wykorzystana przez portal.

Czy usuwając swoje konto usuwam swoje dane? I tak i nie. Tracimy do nich dostęp, ale są one nadal przetwarzane. Mowa jest o tym w regulaminie. Tłumaczenie takiego postępowania jest proste i logiczne. Dane te są przetwarzane po usunięciu konta w razie konieczności rozliczenia użytkownika z nieopłaconych usług lub na wypadek, gdyby użytkownik dopuścił się jakiegoś przestępstwa. Brzmi logicznie i nawet mi pasuje. Dobrze, że nk zamieściła stosowną informację także na stronie z opcją usunięcia konta. Po usunięciu konta należy dodatkowo przesłać do nk żądanie zaprzestania przetwarzania danych.

Nawet facebook, posądzany tu i ówdzie o pazerność i głód danych osobowych nie ma takich zapisów w regulaminie. Na facebooku nasze dane są naszą własnością i portalowi nic do nich.

Znajomi, z którymi rozmawiałem są sceptycznie nastawieni do nowego regulaminu. Również znajomi moich znajomych (z tego co słyszę) rozważają wypisanie się z nk.pl. Ja póki co nie zaakceptowałem nowego regulaminu. Mam na to 30 dni, a jeśli się zaakceptują to usuną moje konto.

Korzystanie z portalu do umowa, której regulamin jest częścią. Mi oraz wielu innym proponowana przez nk.pl umowa się nie podoba. Jeśli portal nie przedstawi nowej, lepszej propozycji to ja spadam. Podejrzewam, że tak samo zrobi wielu innych. Zapowiada się największy w historii naszej-klasy spadek liczby użytkowników.

krl

taki tan zwykły gość ;)

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. 05-07-2010

    […] Niedawne zmiany w regulaminie były krytykowane za zbytnią chciwość serwisu. W wraz ze zmianą z nasz-klasa.pl na nk.pl portal wymaga od użytkowników wyrażenia zgody na nowy regulamin, w którym znajdują się dość ogólne zapisy zezwalające portalowi na wykorzystanie wszelkich treści publikowanych przez użytkowników. Także w celach reklamowych w serwisie i poza nim, a także przez kontrahentów serwisu. […]

  2. 07-08-2010

    […] bardziej obeznani w tematyce sieciowej ludzie wiedzą, że nk.pl wprowadził zmiany w regulaminie, które w swoim brzmieniu nie zachęcają do dalszego korzystania z portalu. No chyba że ktoś […]

Masz coś do powiedzenia? Dawaj...