Windows 10 – zawiesza się bez powodu (rozwiązanie)

W grudniu narzekałem na kiepski start mojej przesiadki na Windows 10. Zrobiłem wtedy aktualizację z Win7 do Win10 na moim domowym składaku. W dużym skrócie nowy system wieszał się w ciągu kilku do kilkunastu minut od startu. Najpierw jedna aplikacja, potem kolejne, aż w końcu padał cały system. W ciągu jednego dnia musiałem robić kilkanaście twardych resetów. Męczarnia. Wróciłem do Windowsa 7.

Dwa tygodnie temu znalazłem w końcu trochę czasu by znów ruszyć ten temat. Zainstalowałem Windows 10 Threshold x64 (10.0.10586) na czysto sądząc, że moje poprzednie kłopoty to wynik wadliwej aktualizacji. Niestety świeża instalacja dawała dokładnie te same objawy. Wieszanie się w ciągu kilku minut od startu – komputer w zasadzie nie do użytku.

Sprawdzałem pamięć RAM i jej gniazda na płycie głównej i zmieniałem sterowniki różnych urządzeń. W końcu odłączałem i usuwałem różne sprzęty i aplikacje. Nic nie pomagało.

Już miałem się poddać i po raz kolejny wrócić do Win7, gdy rzutem na taśmę wyguglowałem to: http://www.tenforums.com/general-support/12074-windows-10-freezes-randomly.html

Użytkownik tego forum o nicku JW0914 sugeruje, aby nową instalację systemu przeprowadzić bez połączenia z Internetem. Po czystej instalacji należy kolejno instalować sterowniki urządzeń począwszy od chipsetu, SATA, USB, grafiki, itd. Gdy jest to konieczne to po każdej instalacji robić restart systemu. Dopiero po tym wszystkim należy podłączyć Internet i odpalić Windows Update by pobrać aktualizacje.

Ta nietypowa procedura okazała się w moim przypadku skuteczna. Tak zainstalowany system działa u mnie stabilnie.

A cóż takiego się dzieje, że trzeba tak instalować system? Podejrzewam tylko, że w czasie instalacji z aktywnym połączeniem internetowym instalator Windowsa 10 dokonuje identyfikacji zainstalowanych urządzeń i pobiera z sieci bardziej aktualne wersje sterowników niż te, które zawiera płytka instalacyjna. Niestety te nowsze wersje są chyba felerne albo system źle identyfikuje sprzęt. Osobiście podejrzewam sterowniki SATA/IDE gdyż system potrafił się szczególnie wieszać przy intensywnych operacjach na plikach. Niektórzy użytkownicy zgłaszali też, że zawieszanie się systemu zniknęło lub zmniejszyło się po wyłączeniu systemowej usługi BITS, która odpowiada za transfer plików z sieci w tle (główne na potrzeby aktualizacji i usług sieciowych Windowsa 10).

Jak jest naprawdę nie wiem, ale jeżeli macie taki sam problem jak ja to spróbujcie wykonać czystą instalację Windowsa 10 wg powyższych wskazówek. Powodzenia :)

krl

taki tan zwykły gość ;)

Możesz również polubić…

Masz coś do powiedzenia? Dawaj...