[HelpDesk] – Acer Aspire 5560 „podłączony, nie ładuje” – problem z ładowaniem baterii

Raz po raz wpadają mi w łapki sprzęty z różnymi problemami. Co prawda zazwyczaj mówię ludziom, aby oddali sprzęt do serwisu, ale czasami robię wyjątki i przyjmuję na przegląd.

Tym razem trafił się Acer Aspire 5560, który nie ładuje baterii. Diagnozę ułatwił fakt, że mam identycznego laptopa, więc o „części zamienne” było łatwo. Niecierpliwych odsyłam od razu do części „Naprawiamy”. Reszta niech zacznie przynajmniej od części „Diagnozujemy”.

Problem

Laptop nie ładuje baterii zarówno w systemie Windows jak i wtedy gdy jest wyłączony. W systemie po podłączeniu zasilacza ikona baterii w zasobniku daje komunikat „podłączony, nie ładuje”. Nie świeci się też dioda ładowania na obudowie. Dioda nie świeci się także, gdy wyłączymy system.

Dlaczego jest istotne to, że laptop nie ładuje baterii w czasie pracy jak i wtedy gdy jest offline? Za obsługę baterii w systemie Windows odpowiada sterownik baterii (tak, Windows ma sterownik do baterii ;) ). Ładowanie baterii poza systemem, przede wszystkim gdy laptop jest wyłączony to już inna para kaloszy. Tu w grę wchodzi niższy poziom – sprzęt i BIOS.

Przyczyn problemów z ładowaniem może być wiele

– wadliwy zasilacz (np. uszkodzona wtyczka),
– uszkodzone gniazdo zasilania,
– wadliwa/uszkodzona/zużyta bateria,
– problem z układem zasilania w laptopie,
– problem ze sterownikiem w systemie,
– problem z BIOSem płyty głównej.

Niektóre laptopy mają dwa suwaki mocujące baterię. Jeden to skokowy suwak blokady baterii, drugi suwak sprężynuje i zazwyczaj umożliwia wysunięcie baterii z gniazda. Sprawdźmy czy wszystkie te suwaki są w pozycji blokady. Podobno zdarzają się modele, które nie ładują jeżeli bateria nie jest poprawnie zablokowana w gnieździe.

Objawy związane z moim konkretnym przypadkiem (co niżej opiszę), wykluczają większość z powyższej listy.

Diagnozujemy

Jeżeli po wyjęciu baterii laptop uruchomi się na podłączonym zasilaczu, to zasilacz jest sprawny. Potem uruchommy laptopa za samej baterii z odłączonym zasilaniem. Dajmy mu popracować chwilę i zobaczmy jak szybko traci prąd. Jeżeli poziom naładowania baterii gwałtownie spada to znaczy, że bateria jest zużyta i wymaga wymiany.
Ja miałem możliwość sprawdzenia zasilacza i baterii na swoim sprzęcie. U mnie bateria ładowała się poprawnie, więc jej wadliwość można było wykluczyć. Sprzęt był też względnie nowy i laptop pracował do 3h na baterii.

Naprawiamy

Zakładam, że zasilacz i baterię mamy sprawdzoną. Jeżeli nasz laptop ładuje baterię, gdy jest wyłączony (powinna to sygnalizować stosowna dioda na obudowie) , ale w trakcie pracy dostajemy wspomniany wcześniej komunikat „podłączony, nie ładuje” to w zasadzie najlepiej ponownie zainstalować sterownik baterii w systemie Windows. Oto 12 kroków jak to zrobić:

 1. Wyłącz system
 2. Odłącz zasilacz
 3. Wyjmij baterię
 4. Podłącz zasilacz
 5. Uruchom laptopa
 6. W Windows, w Panel sterowania->Menedżer urządzeń odinstaluj wszystkie pozycje „Bateria Microsoft o metodzie kontroli zgodnej z ACPI” w sekcji Baterie.
 7. Wyłącz system
 8. Odłącz zasilanie
 9. Włóż baterię
 10. Podłącz zasilanie
 11. Włącz system. Sterowniki baterii zainstalują się automatycznie.
 12. Niektórzy zalecają tutaj przeprowadzenie do 3 cykli pełnego rozładowania i naładowania baterii w celu kalibracji. O kalibracjach baterii krążą jednak legendy i na chwilę obecną nie odradzam i nie zalecam.

 

Jeżeli powyższe rozwiązanie nie pomogło lub nasze objawy są takie, że bateria nie ładuje się także wtedy, gdy laptop jest wyłączony to możemy jeszcze spróbować zaktualizować BIOS laptopa.

UWAGA! Wgranie złej wersji BIOSu lub wyłączenie komputera w czasie aktualizacji może unieruchomić nasz sprzęt i wtedy wizyta w serwisie będzie już koniecznością. Robisz to na własną odpowiedzialność!

U każdego producenta sprzętu ta procedura będzie się różniła w szczegółach, napiszę więc bardzo ogólnie. Mniej obeznanym sugeruję zerknąć do instrukcji swoich laptopów.

 1. Sprawdź jaką wersję BIOSu ma sprzęt.
 2. Znajdź na stronie producenta swój model i jeżeli dostępna jest nowsza wersja BIOSu pobierz ją.
 3. Aktualizację często można wykonać z poziomu Windows. Sprawdź procedurę w instrukcji laptopa, na stronie producenta lub w pliku dołączonym do pobranego BIOSu.
 4. Zaktualizuj BIOS zgodnie z procedurą.
 5. Po ponownym uruchomieniu komputera sprawdź czy bateria ładuje się poprawnie zarówno w systemie jak i gdy laptop jest wyłączony. Zwróć uwagę na świecenie diody ładowania baterii.

Podsumowanie

W przypadku dostarczonego Acer Aspire 5560 pomogła aktualizacja BIOSu z wersji 1.08 do 1.15. Po aktualizacji bateria zaczęła się ładować zarówno w systemie jak i wtedy, gdy komputer był wyłączony (co zaczęła nawet sygnalizować dioda).

Jeżeli żadne z powyższych rozwiązań nie pomogło, to problem jest raczej sprzętowy (np. z sekcją zasilania na płycie głównej). Konieczna będzie wizyta w serwisie.

krl

taki tan zwykły gość ;)

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

 1. Robert pisze:

  Długo by opisywać mój problem z Acerem, ale dzięki tej stronie wreszcie już go nie mam, dziękuję i pozdrawiam :-)

Masz coś do powiedzenia? Dawaj...