Windows 7, Edimax PS-1206p printserver i OkiPage 14ex

Fajna kombinacja prawda? Windows 7 z domowym mini-serwerem wydruku i starą drukarką laserową. Niezbyt wyrafinowane, ale działa. Miałem już z tym problem gdy zaczynałem zabawę z Windows 7 RC, ale czas leci i człowiek czasami zapomina.

Problem: Zainstalować OkiPage 14ex jako drukarkę sieciową podłączoną do sieci lokalnej za pomocą domowego serwera wydruku Edimax PS-1206P.

Rozwiązanie: istnieje :)

Najpierw musimy włączyć funkcję druku LPR. W siódemce jest ona domyślnie wyłączona. Otwieramy Panel Sterowania i odnajdujemy pozycję „Programy i funkcje”. Następnie z lewej kolumny wybieramy „Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows”. W nowym oknie odnajdujemy „Usługi drukowania i zarządzania dokumentami”. Rozwijamy tą pozycję (znak plusa) i stawiamy ptaszki przy pozycjach „Monitor portu LPR” oraz „Usługa drukowania za pośrednictwem portu LPD”. Zamykamy klikając OK.

Ze strony internetowej Edimaxa można pobrać oprogramowanie, które automatycznie utworzy i skonfiguruje port w systemie operacyjnym. Zrobimy to jednak ręcznie, aby nie brudzić.

W Panelu Sterowania odnajdujemy i uruchamiamy opcję „Urządzenia i drukarki”. W nowym oknie klikamy na „Dodaj drukarkę”.

Na pytanie jakiego typu drukarkę dodać wybieramy „Dodaj drukarkę lokalną”. Tak, wiem że chcemy dodać drukarkę sieciową i logika podpowiada tą drugą opcję, ale tak się to robi jak to opisuję :)

W następnym oknie wybieramy „Utwórz nowy port” i z rozwijanej listy wybieramy „LPR Port” jako typ portu. Klikamy „Dalej”.

W okienku które się pojawi podajemy jako nazwę lub adres serwera „PRINTSERVER1/P1” (bez cudzysłowów rzecz jasna). Są to odpowiednio nazwa hosta serwera druku oraz identyfikator urządzenia. Jak widać u mnie jest to domyśla konfiguracja.

Jako nazwę drukarki lub kolejki wydruku podajemy „lpt1” (bez „”). Ten model serwera druku jest na port równoległy, czyli właśnie LPT. Gniazdo jest tylko jedno, ale i tak ma swój numer.

Po zatwierdzeniu pojawi się okno wyboru sterownika do drukarki. Do OkiPage 14ex nie ma sterowników dla Win7 na stronie producenta. Nie ma też sterownika w domyślnej bazie systemu. Jeśli jednak klikniemy na przycisk Windows Update system pobierze z sieci zaktualizowaną listę dostępnych sterowników. To może potrwać dłuższą chwilę, ale po zakończeniu znajdzie się odpowiedni sterownik. Wybieramy jako producenta „Okidata” i znajdujemy na liście „Okipage 14ex”. Po zakończeniu próbujemy jeszcze tylko wydrukować stronę testową. Wszystko powinno grać… tzn. drukować :)

krl

taki tan zwykły gość ;)

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Karol pisze:

    wielkie dzięki za artykuł, ponad 2h walczyłem z tym, i dopiero trafiając tutaj problem się rozwiązał :)
    dziękówa!

Masz coś do powiedzenia? Dawaj...