GOG.com Galaxy – taki stary Steam bez DRM?

Niedawno CD PRojekt zapowiedział uruchomienie GOG.com Galaxy, czyli – jak sami pomysłodawcy twierdzą – taki Steam bez DRM. Na stronach GOG można obejrzeć zajawkę nowej platformy.

W założeniach całkiem fajnie. Brak konieczności bycia online, aby grać (co jest szczególnie irytujące gdy gramy w tytuł dla pojedynczego gracza). Automatyczne aktualizacje gier, „cross-play” czyli chyba możliwość grania online z graczami korzystającymi z innych platform. A co najważniejsze wszystkie gry bez zabezpieczeń typu DRM.

GOG już trochę na rynku istnieje i najwyraźniej udowodnił, że da się sprzedawać w internecie legalnie gry bez głupich zabezpieczeń. Wciąż jednak – co gracze podkreślają w komentarzach – trudno tu będzie mówić o realnej konkurencji dla Steam’a, jeżeli w GOGu nie zacznie się pojawiać więcej nowych gier, szczególnie premier. Siłą Steam’a jest duża biblioteka tytułów, w tym większość nowości. Trudno będzie zbudować dużą bazę klientów posiadając tylko „stare dobre gry”. Taki Origin to wciąż tylko zabawka EA, choć ostatnio próbują przyciągać rozdawaniem darmowych gier jak Plants vs Zombies czy ostatnio Battlefield 3.

Oczywiście trzymam kciuki za naszych ziomków z CD Projektu. GOG to fajna platforma i jeżeli tylko uda się przekonać wydawców do ograniczenia kontroli (gry bez DRM) to będzie to tylko z pożytkiem dla graczy. Mi osobiście średnio odpowiada bycie traktowanym jak potencjalny kryminalista i nieustanne rzucanie kłód pod nogi w postaci różnych zabezpieczeń/ograniczeń. Z jakiegoś jednak powodu uważa się, że sposobem na ograniczenie piractwa jest inwestowanie kupy pieniędzy w różnego rodzaju zabezpieczenia antypirackie. Zabezpieczenia, które z jednej strony potrafią być łamane w ciągu godzin od premiery, a z drugiej – niekiedy mocno utrudniające życie legalnym nabywcom. Po co więc kupować legalną grę jak to tylko same kłopoty? Korporacyjna obsesja kontroli sprzedanego towaru póki co rządzi. Jeżeli wydawcy w końcu zrozumieją, że nie tędy droga do satysfakcji klienta to GOG powinien odnieść sukces.

krl

taki tan zwykły gość ;)

Możesz również polubić…

Masz coś do powiedzenia? Dawaj...