Windows 7 RC build 7100 – jak ominąć/usunąć restart co 2 godziny

Od 1 marca Windows 7 Release Candidate (RC) build 7100 zaczyna wygasać. Prócz komunikatu „twoja wersja systemu wygasła” system zaczął się co dwie godziny resetować. Przy wyłączaniu wszystkie aplikacje są bezwzględnie zamykane a dane tracone.

Poszukując jakiegoś chwilowego rozwiązania natrafiłem w sieci na kilka ciekawych wskazówek. Najważniejszą z nich znajdziecie na końcu tego wpisu -> wskazówka numer 6)

Generalnie wyjść jest kilka.

1) Najbardziej oczywistym jest zakup Windows 7 w sklepie i czysta instalacja. Ale być może zamówiliśmy online albo kupiliśmy na portalu aukcyjnym i czekamy, a tymczasem przydałby nam się system, który nie resetuje się co dwie godziny.

2) Usunięcie Windows 7 i powrót do poprzedniej wersji Windows lub przesiadka na alternatywny system, np. Linux. Ale może mamy jeszcze parę rzeczy do zrobienia i chwilowo brak czasu na formatowanie i ponowną instalację wszystkich aplikacji.

3) Skorzystanie dostępnych w sieci narzędzi do usuwania tego i owego z systemu. Niestety często takie aplikacje posiadają „dodatki” w postaci koni trojańskich, wirusów, spyware, itd. A chcemy nadal mieć czysty i bezpieczny systemu. Nie polecam.

4) Można spróbować aplikacji ShutdownGuard. Jej działanie w skrócie polega na przerywaniu zamykania systemu. Przy okazji trzeba zmienić kilka ustawień systemu. Wyłączyć przywracanie systemu (Mój komputer -> Właściwości -> Ochrona systemu ; zaznaczamy dysk systemowy i klikamy Konfiguruj ; w nowym oknie klikamy „wyłącz ochronę systemu”). Teraz za pomocą polecenia Uruchom z Menu Start wpisujemy „gpedit.msc”. Wybieramy Szablony Administracyjne -> System -> Opcje zamykania systemu ; teraz edytujemy pozycją „wyłącz automatyczne zamykanie aplikacji …” – musimy zaznaczyć włączone. Po całej operacji instalujemy ShutdownGuard z opcją autostartu wraz z systemem. Resetujemy system. Podobno to działa, ale niekoniecznie we wszystkich systemach – szczególnie wersjach 64bitowych.

5) Stała zmiana daty. Wystarczy przestawić datę systemu na jakiś dzień sprzed upływu ważności systemu. Np. 1 stycznia 2010. Pamiętaj o wyłączeniu synchronizacji czasu z serwerem internetowym. To jednak mało wygodne na dłuższą metę jeśli korzystamy z aplikacji polegających na aktualnej dacie.

6) Chwilowa zmiana daty. System resetuje się dwie godziny po starcie. Czas działania systemu znajdziemy w Menedżerze zadań -> zakładka Wydajność. Jeśli na chwilę przed resetem zmienimy datę, np. na 28 lutego 2010 (dzień przed upływem ważności systemu), pozwolimy licznikowi czasu „przeskoczyć” te dwie godziny (np. do dwóch godzin 20 sekund) i ponownie przywrócimy bieżącą datę… nic się nie stanie:) system ciągle działa :) Problem jest z pamiętaniem aby zmienić datę, ale można to zautomatyzować:

1. tworzymy na dysku systemowym folder, np. „win7expire”
2. tworzymy w nim plik tekstowy i zmieniamy jego nazwę na „newdate.bat”
3. edytujemy ten plik i wklejamy poniższy kod:

date/T>date.txt
set /P str=<date.txt
echo.%str%
set str=%str:~-11%
echo.%str%
date 2010-01-01
timeout 100
date %str%

Powyższy kod zapisuje aktualną datę do pliku date.txt (skrypt sam go utworzy). Ustawia w systemie jakąś datę sprzed wygaśnięcia systemu (tutaj 2010-01-01). Następnie czeka 100 sekund i przywraca poprzednią/aktualną datę.

4. zapisujemy plik i w tym samym folderze tworzymy do niego skrót o tej samej nazwie.
5. edytujemy właściwości skrótu:
– zakładka Skrót: Uruchom ->Zminimalizowane

6. otwieramy Harmonogram zadań (Start->Wszystkie programy->Akcesoria->Narzędzia systemowe)
7. tworzymy nowe zadanie
8. nadajemy mu jakąś nazwę np. „Zmiana daty”
9. na zakładce Ogólne zaznaczamy „Uruchom tylko wtedy gdy użytkownik jest zalogowany” oraz „Uruchom z najwyższymi uprawnieniami”
10. za zakładce Wyzwalacze wybieramy Nowy… i wybieramy:
– rozpocznij zadanie: przy logowaniu
– opóźnij zadanie: 119 min
– powtarzaj zadanie co: 2 godz. (wpisz dokładnie tak jak tu napisano, czyli dwójka, słowo „godz” i kropka)
– przez następujący czas: nieograniczony
11. za zakładce Akcja klikamy Nowa… i znajdujemy nasz skrót.
12. zatwierdzamy wszystko przyciskiem OK, po utworzeniu zdania resetujemy komputer

Jeśli wszystko zrobiliśmy dobrze lub ja nie popełniłem tutaj błędu ;)  na ok. minutę przed resetem data w naszym systemie powinna się zmienić na 1 stycznia 2010, a po niecałych dwóch minutach powrócić do aktualnej daty. I tak przed każdym kolejnym resetem.

Rozwiązanie to może powodować pewne problemy z programami, które polegają na aktualnej dacie. Zmiana jednak jest chwilowa i na tyle krótka, że większość osób nie powinna tego zauważyć.

Niemniej jednak za skorzystanie z powyższych wskazówek i wynikłe z nich skutki nie odpowiadam. Robisz wszystko na własną odpowiedzialność. Dotyczy także wskazówki numer 1 ;)

(Powyższy tekst opracowano na podstawie rzeczy przeczytanych tu i ówdzie, ale w związku z tym, że na tamtych stronach są linki do „nie całkiem legalnych” aplikacji nie podaję źródeł, aby nie posądzano mnie o zachęcanie do korzystania z nich.)

AKTUALIZACJA 9-03-2010

Stosuję wskazówkę numer 6 już od dwóch dni. Działa ona dobrze JEŚLI komputer nie przejdzie w tryb uśpienia (np. wskutek dłuższej nieaktywności ; mam włączone uśpienie hybrydowe). Uśpienie powoduje rozsynchronizowanie się całego procesu – skrypt uruchamia się w niewłaściwych momentach.

AKTUALIZACJA 9-03-2010

Zamieszczam poniżej screena, aby pokazać, że ten trik ze skryptem zmieniającym datę działa (wskazówka numer 6). Póki co wolno nam jeszcze zmieniać datę w systemie więc… ;) Mój system chodził od rana przez 14 godzin dopóki… go nie wyłączyłem. Zmęczył się biedak eksperymentami, pora na zasłużony odpoczynek :)

krl

taki tan zwykły gość ;)

Możesz również polubić…

Masz coś do powiedzenia? Dawaj...