Stan klawiszy Num Caps i Scroll Lock w zasobniku systemowym

Niedawno pisałem o mojej nowej klawiaturze Microsoft Wireless Desktop 800. Wspominałem jak to w pewnym momencie zorientowałem się, że nie mam żadnych diod sygnalizujących stan klawiszy NumLock, CapsLock i ScrollLock. To wada, którą widziałem w wielu zestawach bezprzewodowych. Wiadomo, tak jest taniej i żre to mniej prądu. Niestety Microsoft nie zapewnił żadnego prostego oprogramowania, które by ten problem rozwiązało.

Mnie pomógł program NumCapsScroll Indicator (pisząc ten tekst korzystałem z wersji 7 aplikacji). Programik po instalacji ładuje się do zasobnika systemowego wyświetlając jedną ikonę wskazującą stan wszystkich trzech klawiszy jednocześnie. To fajne, bo nie muszę tracić miejsca w zasobniku na trzy ikony – osobną dla każdego klawisza. Prócz zasobnika jest też niewielkie okienko, które możemy umieścić w dowolnym miejscu ekranu. Naciśnięcie któregoś z klawiszy Lock może też być sygnalizowane dźwiękiem. Poza tym dość standardowe opcje „Ładuj przy starcie\Nie ładuj przy starcie”, „Zawsze na wierzchu” (dla okienka), „Uruchamiaj zminimalizowany” (domyślnie wyłącza okienko), czy „Sygnalizuj dźwiękiem”.

Dwie uwagi.

Po pierwsze po instalacji w Windows 7 nie działały ustawienia. Okazało się, że aplikacja nie mogła edytować pliku z ustawieniami. Musiałem więc wejść do katalogu aplikacji (np. C:\Program Files (x86)\NumCapsScroll Indicator\Data) i we właściwościach pliku Settings.ini na zakładce Zabezpieczenia dodać swoją nazwę użytkownika wraz z pełnymi prawami do zarządzania plikiem. Od tej chwili program się uspokoił i działał bez problemów.

Druga sprawa to kolejność „diod” w zasobniku systemowym. Jak nazwa programu wskazuje domyślnie jest to kolejność Num, Caps i Scroll Lock (patrząc od lewej do prawej). Tymczasem typowy układ klawiatury to od lewej: Caps, Scroll i Num Lock. Niestety nie idzie tego zmienić w opcjach programu. Można jednak podmienić ikony przez program używane. Tak też uczyniłem i teraz zasobnik pokazuje mi (od lewej) Caps, Scroll i NumLock. Jest to bardziej intuicyjne rozwiązanie niż domyślny układ.

Aby ułatwić Wam życie zamieszczam poniżej do pobrania zestaw ikon dla tego układu. Wystarczy rozpakować i skopiować katalog Icons do głównego katalogu aplikacji (wyrażamy zgodę na nadpisanie\zastąpienie starych plików nowymi).

NumCapsScroll Indicator nowe ikony – pobierz [2,1 KB]

Miłego :)

krl

taki tan zwykły gość ;)

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

 1. Krzysztof pisze:

  Witam…
  Nie do końca zgadzam się z Panem…
  Na stronie Microsoft znajduje się oprogramowanie do klawiatury informujące o stanie przycisku Caps Lock. W momencie jego użycia na moment na ekranie włącza się opcja Caps Lock On lub Off. To samo dotyczy przycisku Num lock czy też ScrLk
  pozdrawiam
  Krzysztof Kozłowski

Masz coś do powiedzenia? Dawaj...