Zestaw gier za… tyle ile chcesz dać

The Humble Indie Bundle (ang. skromny pakiecik niezależnych) to zestaw gier stworzonych przez niezależne studia i grupy. Ja osobiście miałem przyjemność grać w świetną grę logiczną World of Goo, która znalazła się w tym pakiecie.

Poza World of Goo dostajemy :

Penumbra: Overture – pierwsza część gry z gatunku horror-adventure, skupiająca się na scenariuszu i rozwiązywaniu zagadek, zamiast na waleniu do zombie z shotguna,

Aquaria – magia i walka w podwodnym świecie

GISH! – gra troszkę podobna do World of Goo tylko zamiast budować mosty i wieże poruszasz się po planszy smolistą kulką

Lugaru HD – 3D action, jako antropomorficzny królik odkrywasz spisek i musisz ocalić swoją rasę przed złymi wilkami

Przyznaję, że grałem tylko w World of Goo. Niestety raczej nie będę miał dość czasu, żeby chociażby przejrzeć wszystkie te gry.

Najważniejszą informacją jest to, że gry te można kupić nawet za 1 centa. Autorzy zdecydowali się udostępnić je każdemu, kto dokona jakiejkolwiek wpłaty na ich konta. Do tego część zysków przeznaczana jest na organizację charytatywną Child’s Play oraz Electronic Frontier Foundation. Co ciekawe w trakcie składania zamówienia można samemu określić czy nasza wpłata ma iść w całości na konto autorów, czy w całości na cele charytatywne. Można też samodzielnie za pomocą suwaków określić proporcje.

Wszystkie gry dostępne są na platformy Windows, Linux i Mac OS. Pozbawione są jakichkolwiek DRM. Po opłaceniu otrzymamy unikalny link z którego będziemy mogli o każdej porze dowolną ilość razy pobierać zakupione gry.

Jeszcze raz warty podkreślenia jest fakt, że autorzy nie narzucają nam ceny. Możemy zapłacić tyle ile uznamy za stosowne. Sam wpłaciłem tylko 5 dolarów bo akurat tyle miałem reszty na koncie paypal, ale za samo World of Goo dałbym z 15-20 dolarów. Może jak te gry mi się spodobają to dorzucę coś jeszcze autorom.

Akcja jest ograniczona czasowo – zostały jeszcze nieco ponad trzy dni. Warto się zastanowić nad dokonaniem zakupu z dwóch powodów.

Gry wyglądają ciekawie (ponownie polecam World of Goo) i wypada nagrodzić niezależnych twórców. Można się spotkać z opiniami, że to właśnie niezależne produkcje są dziś najlepszymi grami na rynku. Warto też wesprzeć zaproponowany przez autorów model sprzedaży. Kasa trafia bezpośrednio do nich, bez pośredników. Płacimy tyle ile uznajemy za stosowne lub ile możemy wydać. Dodatkowo mamy możliwość wsparcia organizacji charytatywnych.

Często narzekamy na to, że komercyjne gry są drogie i krótkie – niektóre można przejść w kilka godzin. Spójrzmy więc łaskawszym okiem na mniej medialne produkcje, które często oferują dużo lepszą rozrywkę. Osobiście bardzo bym chciał, aby w podobny sposób kształtowała się polityka korporacji. Wydać ponad 100 zł na grę, której przejście zajmie nam 1 weekend… trochę dużo zważywszy na nasze zarobki. A gry na konsole są jeszcze droższe. Sprzedaż bezpośrednia, za zasadzie „daj ile możesz lub ile chcesz” z możliwością wsparcia organizacji charytatywnych to świetny pomysł.

PS. Do tej pory zgromadzoną kwotę 1,1 mln dolarów. Z tego blisko 350 tyś. dolarów dla Child’s Play i EFF. Dorzuć się do puli :)

krl

taki tan zwykły gość ;)

Możesz również polubić…

Masz coś do powiedzenia? Dawaj...