Microsoft Polska: hobbista może kupić Windows OEM

Ta szopka z licencjami systemu Windows trwa już grubo ponad rok.Wygląda na to, że polski oddział Microsoftu inaczej interpretuje zapisy licencyjne niż centrala w USA.

W skrócie. Do niedawna domowi użytkownicy, np. tacy którzy samodzielnie składają swojego blaszaka, mogli zakupić sobie system Windows w wersji OEM. Wersja ta przeznaczona jest dla tzw. System Builderów czyli osób i firm składających komputery. Jest też znacznie (niemal dwukrotnie) tańsza od wersji BOX. Problem pojawił się w listopadzie, gdy jeden z portali podał interpretację licencji Windows 7. Według niej osoba samodzielnie składająca komputer na własny użytek nie może używać wersji OEM. Co innego gdyby taki komputer odsprzedała. W podobnym tonie wypowiadali się pracownicy Microsoftu z Zachodu. Natomiast pracownicy infolinii polskiego oddziału trzymali się starej interpretacji, czyli że kupno wersji OEM przez hobbistę jest dozwolone.

Właśnie z powodu rozbieżności w interpretacji licencji do dziś nie zdecydowałem się ostatecznie na zakup nowego Windowsa i wciąż rozważam jedną z dystrybucji Linuksa. W końcu to nic przyjemnego wydać blisko 400 zł na system, który potem i tak może okazać się nielegalny.

Dla Dziennika Internautów wypowiedział się Piotr Kaniowski, Technology PR Specialist z Microsoft Polska. Jego zdaniem wspomniany użytkownik hobbista może zakupić Windows 7 OEM.

Mimo wszystko ja nadal nie jestem przekonany i jeszcze przez dwa trzy tygodnie zastanowię się czy szarpnąć się na Windows 7 Box, czy wrócić do XP czy może spróbować popracować dłużej na Ubuntu lub openSUSE.

Tak znaczące rozbieżności w interpretacji licencji są niedopuszczalne i mogą szkodzić wizerunkowi firmy. Nie mówiąc już o zwykłych użytkownikach, którzy mogą poczuć się oszukani. Microsoft powinien albo napisać swoje licencje od nowa, tak aby były jasne i zrozumiałe, albo sprawnie informować swoje oddziały o aktualnych interpretacjach. A już najlepiej by było, gdyby ceny systemów w wersji Bo były bardziej przystępne. To skandal sprzedawać ten sam system dwa razy drożej tylko dlatego, że kawałek papieru pozwala nam go zainstalować wielokrotnie (np. po modernizacji komputera). A żeby zapłacić 1200 zł za Windows 7 Ultimate Box to już trzeba mieć źle poukładane w głowie.

krl

taki tan zwykły gość ;)

Możesz również polubić…

Masz coś do powiedzenia? Dawaj...