WAMP – mały przegląd pakietów
Jakiś czas temu coś mnie wkurzyło w moim pakiecie WAMP, którego używam na co dzień i postanowiłem poszukać czegoś innego. Po przejrzeniu listy pakietów WAMP ostatecznie uznałem, że mój WAMPSERVER zostanie zastąpiony przez XAMPP lub Uniform Server.
Kryteria? Szybka i bezbolesna instalacja, szybka i prosta konfiguracja, aktualne komponenty i w miarę częste aktualizacje.
We wszystkich przypadkach korzystałem z najnowszych wersji pakietów dostępnych na stronach projektów.
Po przyjrzeniu im się, chwili zastanowienia czego od serwera oczekuję, jakie funkcje są mi potrzebne, a bez jakich się obejdę stworzyłem sobie taką oto listę plusów i minusów każdego pakietu.
Wampserver:
+ prosta administracja (menu z zasobnika systemowego)
+ możliwość instalacji wielu wersji apache, php i mysql – przełączanie 2 kliknięciami z poziomu menu
+ łatwy dostęp do plików konfiguracyjnych (np. php.ini)
+ możliwość aktywacji modułów apache, rozszerzeń php i zmiany niektórych ustawień php z poziomu menu
– brak serwera ftp
– brak możliwości wysyłania poczty
– brak SSL
– brak Perla
– brak Zend Optimizera
– brak wersji portable
XAMPP
+ wersja portable (wymaga ręcznego uruchomienia skryptu konfiguracyjnego)
+ statystyki Webalizer
+ serwer poczty MercuryMail
+ serwer FTP FileZilla
+ Perl
+ SSL
+ eAccelerator
– skromne opcje konfiguracji dostępne z poziomu interfejsu www
– brak możliwości przełączania się między różnymi wersjami php, apache, myslq
– do wszystkich plików konfiguracyjnych trzeba dokopywać się ręcznie
Uniform Server
+ menu dostępne z poziomu zasobnika systemowego
+ wersja portable
+ możliwość tworzenia „wirtualnych serwerów” (np. srv1.localhost, serwer2.localhost, itp.)
+ Perl
+ SSL
+ eAccelerator
+ dostęp do plików konfiguracji apache, mysql i php z poziomu menu
+ dwie wersje php.ini – produkcyjna i deweloperska
+ harmonogram zadań Cron
+ klient poczty SMTP – msmtp
– brak możliwości uruchamiania różnych wersji php
– brak serwera FTP (dostępny jako plugin)
Czasami trzeba napisać skrypt działający poprawnie zarówno z PHP5 jak i ze starszym PHP4, które nie są ze sobą w pełni kompatybilne. Niektóre gotowe aplikacje (np. Joomla) nie działają z pewnymi, najnowszymi wersjami PHP. Osoby, które często tworzą i uruchamiają takie aplikacje powinny zainteresować się wampserver’em. Ze strony projektu można pobrać wiele wersji interpretera php, a także serwerów apache i mysql. Ich instalacja odbywa się automatycznie, za pomocą ściągniętego razem z nimi instalatora. Przełączanie się między wersjami jest bardzo proste. Klikamy na ikonę zasobnika, wybieramy menu PHP->Version i klikamy na wersję, którą chcemy uruchomić. Jeśli wybrana wersja PHP nie działa z aktualnie odpaloną wersją Apache zostaniemy o tym poinformowani.
Mi często brakuje w nim możliwości przetestowania skryptów wysyłających maile. Wysyłanie skryptu na serwer, poprawka, ponowna wysyłka – to kłopotliwe. WAMPserver można samodzielnie wzbogacić o fałszywy sendmail, o czym niedługo napiszę w osobnym poście.
Uniserver jest bogato wyposażony. Pozwala na łatwe zarządzanie pakietem z poziomu zasobnika systemowego. Cały pakiet możemy w każdej chwili przenieść w inne miejsce czy na inny komputer – przy uruchomieniu sam sprawdzi wszystkie ścieżki i dostosuje się do nowej lokalizacji. Harmonogram zadań Cron i możliwość wysyłania poczty za pomocą msmtp to dodatkowe atuty.
Z mojej perspektywy najlepiej byłby połączyć możliwość łatwego przełączania wersji PHP w wampserver2 z bogatym zestawem oferowanym przez Uniform Server.
Po dłuższym namyśle postanowiłem póki co pozostać przy WAMPserver2. XAMPP nie oferuje wygody konfiguracji i dostępu do różnych plików konfiguracyjnych. Za bardzo przyzwyczaiłem się do menu w zasobniku systemowym oferowanego zarówno przez wampserver jak i UniformServer. Jest to po prostu bardzo wygodne rozwiązanie, moim zdaniem lepsze od tego co oferuje XAMPP. Jestem nawet skłonny w najbliższej przyszłości przesiąść się na Uniserver chociażby ze względu na jego przenośność, ale póki co pozostanę jeszcze przy WAMPserverze ze względu na łatwość przełączania się między różnymi wersjami PHP.
1 Odpowiedź
[…] wspomniałem w jednym z poprzednich postów, w pakiecie WAMPserver2 brakuje mi możliwości testowania skryptów wysyłających maile. Pokażę […]