WAMP – mały przegląd pakietów

Jakiś czas temu coś mnie wkurzyło w moim pakiecie WAMP, którego używam na co dzień i postanowiłem poszukać czegoś innego. Po przejrzeniu listy pakietów WAMP ostatecznie uznałem, że mój WAMPSERVER zostanie zastąpiony przez XAMPP lub Uniform Server.

Kryteria? Szybka i bezbolesna instalacja, szybka i prosta konfiguracja, aktualne komponenty i w miarę częste aktualizacje.

We wszystkich przypadkach korzystałem z najnowszych wersji pakietów dostępnych na stronach projektów.

Po przyjrzeniu im się, chwili zastanowienia czego od serwera oczekuję, jakie funkcje są mi potrzebne, a bez jakich się obejdę stworzyłem sobie taką oto listę plusów i minusów każdego pakietu.

Wampserver:

+ prosta administracja (menu z zasobnika systemowego)
+ możliwość instalacji wielu wersji apache, php i mysql – przełączanie 2 kliknięciami z poziomu menu
+ łatwy dostęp do plików konfiguracyjnych (np. php.ini)
+ możliwość aktywacji modułów apache, rozszerzeń php i zmiany niektórych ustawień php z poziomu menu

– brak serwera ftp
– brak możliwości wysyłania poczty
– brak SSL
– brak Perla
– brak Zend Optimizera
– brak wersji portable

XAMPP

+ wersja portable (wymaga ręcznego uruchomienia skryptu konfiguracyjnego)
+ statystyki Webalizer
+ serwer poczty MercuryMail
+ serwer FTP FileZilla
+ Perl
+ SSL
+ eAccelerator

– skromne opcje konfiguracji dostępne z poziomu interfejsu www
– brak możliwości przełączania się między różnymi wersjami php, apache, myslq
– do wszystkich plików konfiguracyjnych trzeba dokopywać się ręcznie

Uniform Server

+ menu dostępne z poziomu zasobnika systemowego
+ wersja portable
+ możliwość tworzenia „wirtualnych serwerów” (np. srv1.localhost, serwer2.localhost, itp.)
+ Perl
+ SSL
+ eAccelerator
+ dostęp do plików konfiguracji apache, mysql i php z poziomu menu
+ dwie wersje php.ini – produkcyjna i deweloperska
+ harmonogram zadań Cron
+ klient poczty SMTP – msmtp

– brak możliwości uruchamiania różnych wersji php
– brak serwera FTP (dostępny jako plugin)

Czasami trzeba napisać skrypt działający poprawnie zarówno z PHP5 jak i ze starszym PHP4, które nie są ze sobą w pełni kompatybilne. Niektóre gotowe aplikacje (np. Joomla) nie działają z pewnymi, najnowszymi wersjami PHP.   Osoby, które często tworzą i uruchamiają takie aplikacje powinny zainteresować się wampserver’em. Ze strony projektu można pobrać wiele wersji interpretera php, a także serwerów apache i mysql. Ich instalacja odbywa się automatycznie, za pomocą ściągniętego razem z nimi instalatora. Przełączanie się między wersjami jest bardzo proste. Klikamy na ikonę zasobnika, wybieramy menu PHP->Version i klikamy na wersję, którą chcemy uruchomić. Jeśli wybrana wersja PHP nie działa z aktualnie odpaloną wersją Apache zostaniemy o tym poinformowani.

Mi często brakuje w nim możliwości przetestowania skryptów wysyłających maile. Wysyłanie skryptu na serwer, poprawka, ponowna wysyłka – to kłopotliwe. WAMPserver można samodzielnie wzbogacić o fałszywy sendmail, o czym niedługo napiszę w osobnym poście.

Uniserver jest bogato wyposażony. Pozwala na łatwe zarządzanie pakietem z poziomu zasobnika systemowego. Cały pakiet możemy w każdej chwili przenieść w inne miejsce czy na inny komputer – przy uruchomieniu sam sprawdzi wszystkie ścieżki i dostosuje się do nowej lokalizacji. Harmonogram zadań Cron i możliwość wysyłania poczty za pomocą msmtp to dodatkowe atuty.

Z mojej perspektywy najlepiej byłby połączyć możliwość łatwego przełączania wersji PHP w wampserver2 z bogatym zestawem oferowanym przez Uniform Server.

Po dłuższym namyśle postanowiłem póki co pozostać przy WAMPserver2. XAMPP nie oferuje wygody konfiguracji i dostępu do różnych plików konfiguracyjnych. Za bardzo przyzwyczaiłem się do menu w zasobniku systemowym oferowanego zarówno przez wampserver jak i UniformServer. Jest to po prostu bardzo wygodne rozwiązanie, moim zdaniem lepsze od tego co oferuje XAMPP. Jestem nawet skłonny w najbliższej przyszłości przesiąść się na Uniserver chociażby ze względu na jego przenośność, ale póki co pozostanę jeszcze przy WAMPserverze ze względu na łatwość przełączania się między różnymi wersjami PHP.

krl

taki tan zwykły gość ;)

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 06-06-2010

    […] wspomniałem w jednym z poprzednich postów, w pakiecie WAMPserver2 brakuje mi możliwości testowania skryptów wysyłających maile. Pokażę […]

Masz coś do powiedzenia? Dawaj...