Podatek od darmowych tekstów – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Dwa tygodnie temu pisałem o konieczności odprowadzania podatku od darmowych tekstów. Takie rozwiązanie ma swoje podstawy prawne i jako tzw. nieodpłatne świadczenie powinno być dodane do przychodu, który stanowi później podstawę do opodatkowania.

Niektórzy, w tym i ja, byli bardzo nie zadowoleni z tego faktu. Obawiano się chociażby tego, że zwiększy to koszty działania wielu amatorskich portali zmuszając niektóre nawet do zaprzestania działalności.

Na szczęście wg. Ministerstwa Finansów nie jest tak źle. Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna nie trzeba odprowadzać podatku od tekstów, które są z założenia bezpłatne dla wszystkich, a nie np. dla określonego portalu. Czyli jeśli korzystamy z tekstów na licencji CC to możemy spać spokojnie.

Niestety nie udało mi się dotrzeć do żadnego oficjalnego stanowiska MF w tej sprawie. DGP nie podaje też nazwiska osoby z Ministerstwa, która takich informacji udzieliła. Nie wiadomo więc w sumie czy cała sprawa to faktyczny problem czy tylko ktoś próbuje zapełnić kolumnę w sezonie ogórkowym.

krl

taki tan zwykły gość ;)

Możesz również polubić…

Masz coś do powiedzenia? Dawaj...