Mundial w polskich portalach i wortalach piłkarskich

Jako kibic piłkarski od czasu do czasu mam potrzebę zerknięcia do serwisów poświęconych mundialowi w RPA. Nie zawsze można obejrzeć mecz, nie zawsze zna się wynik. Postanowiłem zobaczyć, tak bardzo pobieżnie, jak mundial wygląda na stronach największych polskich portali i witryn zajmujących się futbolem na co dzień. Oto wrażenia z moich podróży po sieci.

<———————–0->

interia czytelna

Główna strona tematyczna portalu interia jest czytelna i przyjemna dla oka. Dominuje zieleń na białym tle. Główną część strony stanowią newsy wzbogacone zdjęciami – to pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy. W prawej kolumnie dostępne są linki do relacji Live, tabele i wyniki. Szkoda, że trzeba przewijać nagłówki tabel – Grupa A, B, C i D wyświetlają się domyślnie, aby przejść do następnych grup trzeba nacisnąć przycisk przesunięcia nagłówków. Wyniki rozegranych meczy dostępne są dopiero po naciśnięciu „więcej” i przejściu do strony danej grupy. Lepiej gdyby były dostępne od razu z poziomu strony głównej. Komentarze do mundialowych wydarzeń autorstwa Zbigniewa Bońska, Romana Kołtonia i Dariusza Wołowskiego. Na dole strony dostępna jest mapka RPA z zaznaczonymi stadionami. Z jej poziomu możemy zapoznać się z miastami i arenami. W porównaniu z innymi serwisami Interia ma bardzo obszerne opisy. Brakuje statystyk. Dopiero po chwili zorientowałem się, że lista strzelców dostępna jest w dziale… wyniki/terminarz. Hmm…

Ocena: 3,5/6

<———————–0->

sztampowy onet

Mundialowa strona Onetu wieje nudą. Ilekroć na nią wchodzę mam wrażenie, że wszystko jest powrzucane bez ładu i składu, a przecież layout jest standardowy. W Onecie w ogóle nie pofatygowali się, aby stworzyć choćby najprostszą skórkę. Cały dział korzysta ze standardowego skinu sportowego. Co za lenistwo. W prawej kolumnie mamy więc newsy na całą wysokość witryny. W wąskim centrum jakiś link do wideo, poniżej galerie, a jeszcze dalej jakieś nie wiadomo co czyli kluby fanów bodajże. W prawej kolumnie standard. Zaczynamy od wyników. Wszystkie grupy dostępne są bez przewijania, jak to jest w interii. Też jednak z tego miejsca nie ma dostępu do relacji z rozegranych spotkań. Myślałem, że znajdę je po kliknięciu „Wyniki” w głównym menu, ale nic z tych rzeczy. Dalej nie szukałem. (Po którejś wizycie zorientowałem się, że można je wygrzebać z newsów :/) W tej samej prawej kolumnie mamy szybki dostęp do terminarza (najbliższych spotkań), listy strzelców i stadionów. Nawiasem mówiąc opisy stadionów są więcej niż skromne. Kolejny przykład amatorszczyzny albo lenistwa. Link do relacji na żywo dostępny jest z reguły jako główna fotka nad newsami oraz gdzieś na dole prawej kolumny. Ogólnie bardzo słaby serwis.

Ocena: 2,5/6

<———————–0->

przyzwoicie w wirtualnej polsce

Nieco afrykańskich klimatów do swojej strony dodała Wirtualna Polska. Szkoda, że tylko w grafice w nagłówku serwisu, ale dobre i to. O ile cały serwis prezentuje się jeszcze całkiem przyzwoicie to przyciski głównego menu są po prostu brzydkie. Miało być ładnie i nowocześnie, ale jakoś to nie wygląda. W prawej kolumnie małą strefa newsów z fotkami głównych wiadomości. Zaraz pod nimi łyk statystyk: strzelcy, asysty i kartki. Poniżej lista drużyn a na końcu lista stadionów/miast. Opisy tylko trochę dłuższe niż na onecie, ale zdjęć jest więcej. Trwające spotkania i najbliższe mecze dnia są dostępne na pasku pod głównym menu. Szkoda tylko, że nie można się z poziomu tego paska dostać do jakiejś relacji. Tej trzeba szukać wśród głównych newsów – zazwyczaj jako fotki z odnośnikiem do relacji. Trzeba też się przebić przez kilka stron zanim w końcu otworzy nam się relacja. W prawej kolumnie krótka lista newsów z RSS. Dalej lista wyników ostatnich meczy z linkami do relacji, dalej tabelki z listą wszystkich meczy w danej grupie (po kliknięciu „rozwiń”). Dalej fotki i tagi. Jako eksperci występują różni mniej lub bardziej znani polskiego futbolu.

Ocena: 3,5/6

<———————–0->

sport.pl z czuba

Należący do Agory sport.pl skojarzyłem z portalem gazeta.pl. Mundialowy serwis wygląda na pierwszy rzut oka nieźle. Niestety także i tutaj designerzy (?) nie dokonali żadnych zmian w wyglądzie. Serwis korzysta ze standardowej skórki. Szeroka, lewa kolumna do ogrom newsów i zdjęć. Wśród głównych fotek można znaleźć link do relacji meczowej. Z prawej strony duża lista rozegranych, trwających i zbliżających się spotkań. Z tego miejsca wybierzemy się też do relacji ze spotkań. Relacje prezentują się świetnie. W lewej kolumnie wynik, strzelcy i sama relacja. Możemy przełączać się między klasyczną (i skromną) „minuta po minucie” oraz dowcipną relacją „z czuba”. Z lewej strony ustawienia taktyczne obu zespołów z możliwością obejrzenia statystyk poszczególnych piłkarzy w meczu lub w turnieju. W zakładkach dostępne są tu też statystyki meczu oraz lista rezerwowych. Jeśli szukacie relacji to szukajcie właśnie tutaj. W „Wynikach i terminarzu” możemy mamy szybki dostęp do wszystkich rozegranych spotkań i pozostałych meczy. W dziale „Zobacz gole” – hmmm… – zobaczymy gole w formie komputerowych animacja ala FIFA lub PES. Nieźle przedstawiają przebieg akcji. Dostępne są też wideo z wypowiedziami trenerów i piłkarzy. W dziale „Piłkarze” zapoznamy się z krótkimi metrykami oraz statystykami (z mundialu) każdego piłkarza biorącego udział w turnieju. Stadiony opisane skromnie. Ze względu na relacje i statystyki meczy bardzo dobra ocena, ale to wciąż nie ideał.

Ocena: 5,5/6

<———————–0->

mundial także (???) w dziennik.pl

Oglądając serwis mundialowy dziennik.pl znaki zapytania są jak najbardziej uzasadnione. Standardowy layout, w zasadzie tylko newsy. Nie znalazłem wyników (poza newsami), tabel, relacji, statystyk, jakichkolwiek informacji o stadionach czy zespołach. W zasadzie cały serwis mundialowy to tylko grupa newsów dotyczących mundialu w RPA. Jeśli szukasz czegoś więcej niż newsy to nie fatyguj palców by wklepać adres dziennika.

Ocena: 1/6

<———————–0->

pilkanozna.pl po afrykańsku

Witryna popularnego tygodnika piłkarskiego jest mocno wystylizowana. Dominują kolory afrykańskiego piasku, beże z białymi tłami. Strona pod wskazanym adresem zawiera tylko mundialowe artykuły. Pierwsze co widzimy to potężną listę drużyn z podziałem na grupy. Ten element jest zdecydowanie nadeksponowany. Jeśli już to należało tu wstawić wyniki i tabele. Te są dostępne są po kliknięciu na nazwę grupy na liście drużyn pod głównym menu. Przeniesie nas to na stronę wyników, tabel i statystyk danej grupy. I tu znów ktoś przesadził bo sporo miejsca zajmują grafiki z nazwami i emblematami zespołów tworzących grupę. Dopiero poniżej tego znajdziemy aktualne wyniki, tabelę oraz dużo statystyk dla danej grupy. W prawej kolumnie dostępne są nagłówki newsów, kilka wyników zakończonych, trwających i najbliższych spotkań oraz fragment relacji z wybranego meczu. Relacja ograniczona jest do tekstowego komentarza. Brak ustawienia taktycznego czy innych szczegółów. O dziwo nie znalazłem łącznych statystyk dla całego turnieju, czy chociażby listy strzelców. A może po prostu nie umiem szukać. Plusik na program telewizyjny na fana futbolu, ale w sumie duży zawód, bo spodziewałem się więcej/lepiej.

Ocena: 3/6

<———————–0->

nudny futbol.pl

Serwis RPA vortalu futbol.pl wygląda standardowo. Z lewej strony „news dnia” z fotką. Reszta newsów w formie tytułów po prawej stronie. Pod głównym newsem lista aktualnych (na dany dzień) meczy oraz następnych spotkań w najbliższych dniach. Na samym dnie tabela. Aby zmienić grupę musimy wybrać z rozwijanej listy tą, która nas interesuje i przeładować stronę. Ciekawostka – można obejrzeć stan grupy po każdej serii spotkań. Ze wspomnianej listy wyników mamy dostęp do relacji, a w zasadzie informacji kto z kim grał i kto strzelił gole lub dostał kartki. Nic ponad to. Ciekawostka nr 2 – na  stronie wyniku meczu Holandia – Japonia obok notki o federacji kraju tulipanów znajdziemy info o federacji… Afganistanu. Wracając na stronę główną serwisu. Obok listy meczu klasyfikacja strzelców. Dalej na prawo jakieś fotki ilustrujące artykuły oraz sonda (mi się trafiło „która grupa to grupa śmierci”). Słowem nuda.

Ocena: 2/6

<———————–0->

solidny sports.pl

Standardowy wygląd, bez bajerów to pierwsza myśl po wizycie na mundialowych stronach sports.pl. W lewej kolumnie główny news oraz lista kolejnych obok. Poniżej pasek z galeriami, dalej sylwetka gwiazdy mundialu oraz linki do  komentarzy dziennikarzy. Schodząc niżej szybki rzut oka na skład poszczególnych grup a na koniec mapka RPA z odnośnikami do (skromnych) opisów stadionów oraz linki do powiązanych blogów. W prawej kolumnie linki do relacji na żywo z trwających spotkań oraz tych dzisiejszych, które już się zakończyły. Poniżej tabele z wynikami i kolejnymi spotkaniami dla każdej grupy. Stąd też trafimy do relacji ze spotkań. W relacjach znajdziemy tekst „Przed meczem”, relację minuta po minucie, „Po meczu”, podstawowe statystyki spotkania jak strzały i posiadanie piłki, składy (bez ustawienia taktycznego). W dziale „Statystyki” serwisu znajdziemy strzelców, asystentów, kartkowiczów, noty piłkarzy wg. Przeglądu Sportowego oraz czas gry poszczególnych zawodników. Ponadto historia MŚ i regulamin MŚ. Solidny serwis choć bez fajerwerków.

Ocena: 4,5/6

<———————–0->

Generalnie zawiodłem się na stronach tematycznych. Od portali zajmujących się futbolem na co dzień spodziewałem się ciekawszego relacjonowania przebiegu mundialu. Sport.pl (od Agory i gazety.pl) oraz sports.pl (od Przeglądu Sportowego i Sportu) mają niezłe serwisy mundialowe, choć nie doskonałe. Serwisy głównych portali są słabsze, a już zupełnym nieporozumieniem jest dziennik.pl. No ale oni w sumie zajmują się gospodarką i polityką.

krl

taki tan zwykły gość ;)

Możesz również polubić…

Masz coś do powiedzenia? Dawaj...