Zła godzina na ekranie blokady Windows 10

Od niemal samego początku mamy w firmie problem z niektórymi Windowsami 10. W systemie godzina jest dobra, ale na ekranie blokady zegar jest cofnięty o jedną godzinę. Niby niewielki problem choć podobno komuś zdarzyło się przez to wyjść wcześniej z pracy i dostać nazajutrz opierdol ;)

Sęk w tym, że w systemie wszystko jest ok. Synchronizacja czasu jest ok, strefa czasowa właściwa, zmiana czasu letni/zimowy też w porządku. Kombinując zauważyłem, że wyłączenie i ponowne włączenie „Automatycznie dostosuj zegar do zmiany czasu” (na letni i zimowy) w ustawieniach Strefy czasowej (Panel Sterowania -> Data i godzina -> Zmień strefę czasową) rozwiązuje problem. Po jakimś czasie sytuacja się powtarza, chyba po instalacji aktualizacji Windowsa.

Grzebiąc dalej zauważyłem, że na problematycznych kompach jest niezgodność między tym co wyświetla wspomniane wyżej okienko (opcja zmiany czasu na letni/zimowy jest aktywna) natomiast w rejestrze jest inaczej (opcja jest nieaktywna). Po eksperymentach na kilku problematycznych kompach puściliśmy przez GPO następującą modyfikację rejestru:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\TimeZoneInformation

DynamicDaylightTimeDisabled – ustawiliśmy na 0 (na zero, aby wyłączyć wyłączenie ;) )

Wcześniej mimo że komputery miały wg interfejsu włączoną zmianę czasu to w rejestrze przy DynamicDaylightTimeDisabled była ustawiona wartość 1 co włączało wyłączenie automatycznej zmiany. Wygląda mi to na jakiś błąd na linii interfejs-rejestr. Modyfikacja wymusza na poziomie rejestru włączenie automatycznej zmiany czasu na letni/zimowy i jak ręką odjął na ekranie blokady użytkownicy mają już właściwą godzinę. Już nikt nie urwie się z pracy godzinę wcześniej ;)

 

P.S. Poniżej zawartość pliku .reg do przetestowania na Waszych „zacofanych” Windowsach.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\TimeZoneInformation]
"DynamicDaylightTimeDisabled"=dword:00000000

krl

taki tan zwykły gość ;)

Możesz również polubić…

Masz coś do powiedzenia? Dawaj...