Najlepszy dodatek do Firefoxa – emulator IE

Tak jest. Taki właśnie wniosek płynie z lektury zestawienia opublikowanego przez onet.pl. No może nie z lektury ale pobieżnego rzucenia okiem. Oto bowiem z zestawieniu wtyczek dla Mozilla Firefoxa i  Google Chrome na pierwszy miejscu jest wtyczka IETab. Pierwsze miejsce to nie miejsce w rankingu tylko zwykła pozycja na numerowanej liście niemniej niesmak pozostaje.

Jak można promować dodatek, który psuje dobre przeglądarki? Jak można promować dodatek, który sprawia, że strony niespełniające standardów sieciowych nadal mogą funkcjonować bezkarnie?

IETab to wtyczka pozwalająca na uruchamianie strony www w tzw. trybie IE. Jak pisze autor zestawienia „Wiele stron działa poprawnie tylko w przeglądarce Microsoftu”. Czy to jednak powód aby dalej promować tą nędzną pomyłkę programistów, którą jest przeglądarka Internet Explorer (przynajmniej w wersji 6 i 7)? Odpowiedź: nie.

To, że wiele stron działa 'dobrze’ tylko w przeglądarce Microsoftu świadczy o amatorszczyźnie odwalonej przez twórców danej strony. Pokazuje, że ludzie tworzący daną stronę są totalnymi ignorantami i nie mają zielonego pojęcia o tworzeniu czegokolwiek na potrzeby sieci.

Po to są standardy sieciowe, aby każdy z nas, mógł na dowolnym komputerze lub telefonie, lub czymkolwiek, obejrzeć jakąkolwiek stronę i ona zawsze będzie działała tak samo. Internet Explorer niestety nam w tym nie pomaga bo wyświetla strony po swojemu mając w głębokim poważaniu standardy.

To, że coraz więcej osób korzysta z Firefoxa, Opery, Chrome, Safari czy innych dobrych przeglądarek powinno być sygnałem dla nieudolnych 'koderów’, którzy tworzą strony tylko dla IE, aby wreszcie się opamiętali i nauczyli się tworzyć strony zgodne ze światowymi standardami. Niestety takie wtyczki jak IETab dają im tylko alibi aby dalej tworzyć swoje ograniczone gnioty. Na szczęście takich nieudaczników jest coraz mniej.

A wspomniany IETab przyda się jedynie tym profesjonalistom, którzy muszą uwzględnić wciąż sporą rzesze początkujących użytkowników, którzy nie wiedzą czym tak naprawde jest IE i że są lepsze od niego aplikacje do przeglądania sieci.

krl

taki tan zwykły gość ;)

Możesz również polubić…

Masz coś do powiedzenia? Dawaj...