BOINC – problem z dołączeniem do nowego projektu

Po reinstalacji BOINC wersja 6.10.58 sprawia małe problemy :) Ale od czego jest Google i odrobina majsterkowania.

Tym razem problem dotyczy dołączenia do nowego projektu. Pomyślałem sobie, że uratuję świat i zacznę liczyć orbity pobliskich asteroid. Wybrałem więc z menu opcję „Attach to project or account manager”, w nowym oknie wybrałem „Przyłącz się do projektu”, kliknąłem dalej i… zwiecha. Próbowałem kilka razy, bo może moje kliknięcie było złe. BOINC nadal jednak się obrażał. Przy wybieraniu opcji „Przyłącz się do managera” problemów nie było.

Okazuje się, że problem jest znowu w prawach do plików, choć post który znalazłem na to nie wskazuje to pomógł mi określić o który plik chodzi.

Winowajcą może być wadliwy plik „all_projects_list.xml”. W moim przypadku okazało się jednak, że problem tkwi w prawach do plików (w tym tego all_projects).

BOINC tworzy w systemie trzy grupy użytkowników: boinc_admins, boinc_projects i boinc_users . Z nieznanych mi powodów moje konto użytkownika zostało dodane tylko do tej pierwszej grupy. Mam konto w grupie „Administratorzy”, ale widać do za mało ;)

Myk jest prosty. Musimy dodać nasze konto użytkownika do grupy boinc_users. Użytkownicy Windows 7 Professional i Ultimate zrobią to przez przystawkę Użytkownicy i Grupy Lokalne. Wystarczy kliknąć Start -> Panel Sterowania -> Narzędzia Administracyjne -> Zarządzanie komputerem. Na liście z lewej strony musimy wyklikać pozycję Użytkownicy i Grupy lokalne. Potem tylko dodajemy nasze konto do grupy boinc_users.

Niestety ja mam Windows 7 Home Premium i nie mam apletu Użytkownicy i Grupy Lokalne. Tak nawiasem mówiąc to jest to chamstwo ze strony MS. Kazać sobie płacić dodatkowe 500 zł za tak podstawową funkcję.

Operację musimy przeprowadzić przez linię poleceń. Klikamy więc Start->Wszystkie programy->Akcesoria i uruchamiamy Wiersz polecenia ale jako administrator (czyli prawy przycisk myszy i Uruchom jako administrator, przynależność naszego konta do grupy Administratorzy nie ma tu znaczenia)

Aby wyświetlić grupy użytkowników wpisujemy (bez cudzysłowów)

"net localgroup".

Aby dodać przykładowego użytkownika Karol (to ja ;) to grupy boinc_users robimy coś takiego:

"net localgroup boinc_users Karol /add"

System powinien wyświetlić komunikat „Polecenie zostało wykonane pomyślnie”.

Po ponownym uruchomieniu BOINC Managera i kliknięciu „Attach to project or account manager” opisany na wstępie problem powinien zniknąć.

krl

taki tan zwykły gość ;)

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 03-04-2011

    […] i co chwila spotykają mnie niemiłe niespodzianki. Niedawno przy okazji innego problemu pisałem jak poradzić sobie z brakiem przystawki do zarządzania grupami i użytkownikami. Teraz napotkałem na problem braku przystawki GPEdit, służącej do zarządzania polisami / […]

Masz coś do powiedzenia? Dawaj...